MAYIS 2017 PSİKOLOG YAZIMIZ

ÇOCUKLARDA GÜVEN DUYGUSU NASIL GELİŞİR?


Özgüven;bir çocuğun kendisiyle ilgili pozitif duygular beslemesi sonucunda kendisini iyi hissetmesi demektir.Bebeklik döneminden itibaren  ihtiyaçların zamanında ve tam karşılanması ile oluşan  güven duygusu soyalleşme ile birlikte edinilen deneyim ve yaşantılarla “benlik algısı”na dönüşerek, içimizdeki özgüven duygusunu oluşturmaktadır.  Çocukların evdeki aynası anne-babasıdır; okulda ise öğretmenleri ve arkadaşları... Çocuk;bu aynalarda nasıl göründüğünü bilir ve hissederse  tutumunuda ona göre belirler, eğer aynaları tutumlarında güveni ve olumlu duyguları  gösterirse; çocuk sevildiğini ve yeterli olduğunu hisseder. Temel olarak anne-baba ile bebeklikten itibaren geliştirilen güven duygusu kuşkusuz özgüven geliştirmenin ilk basamağıdır.Gerek başkalarıyla ilişkilerinde  gerek kendisine duyduğu bu pozitif duygular sağlam geliştirilen bir özgüvenle mümkün olacaktır.Özgüveni geliştirecek olan şey çocuğun 'güvenidir'.
Güven duyan çocuk,kendi olmaktan mutludur.Motive,canlı,umutlu olduğu gibi empati duygusuyla birlikte çevresiyle iletişimide iyidir.Dürüsttür ve cesurdur.


Biz çocuklarımızın özgüven duygusunu geliştirmesi için neler yapabiliriz?

  1. Başladığı işi bitirmesi konusunda destek olunmalı, model oluşturulmalıdır.
  2. Çocuğunuza kendini ifade etmesine fırsat verin,destekleyin ve isteklerini dile getirirken sabırla yagılamadan dinleyin.
  3. Evde düzenli olarak belli konularda sorumluluk almasını sağlayın ve aldığı sorumlulukları yerine getirmesi için daha çok motive edin.
  4. Size bir şeyler söylemek istediğinde, gerçekten ona zaman ayıramayacaksanız uygun olmadığınızı ve ne zaman uygun olacağınızı söyleyin. Çocuklarınızla aranızdaki ilişkinizde samimi ve içten olun.
  5.  Çocuklarınızı yaptıkları şeyler yüzünden değil, kendileri oldukları için sevin,hissettirin.
  6. Çocuğunuzun iyi yaptığı bir şeyleri bulun. Onu keşfedip, sık sık başarısının altını çizin.
  7. Çabalarının fark edilmesi çocuğun motivasyonunu arttırır; anne babanın ortaya konulan etkinlikteri taktir ettiğini belirtmesi, çocuğun güven duygusunu güçlendirir.

 
Ağaçta duran kuş,dalın kırılmasından hiç korkmaz.Onun güveni ağaca değil,kendi kanatlarınadır. 
Charles Bukowski

Psk. Çiğdem Çetin

 

0216 370 50 – 51
0507 195 87 67
Bağdat Cad. Bağlarbası Mah. Mor Lale Sk. No.20/1 Maltepe / İstanbul