Bilgi Köşkü Anaokulu olarak bu eğitimler ile çocuklarımıza kültür ve sanat eğitimi vermenin yanında fiziksel gelişimlerine de katkı sağlamaktayız. Bale ve modern dans eğitimlerimiz çözüm ortağımız AHDAT – Anadolu Halk Dansları Derneği‘nin uluslararası deneyime sahip uzman öğretmenleri tarafından verilmektedir.

Balenin Çocuklar İçin Faydaları Nelerdir?

Klasik balenin temelinde, kişinin hem zihninin hem de vücut yapısının disipline edilmesi yatar. Bu bakımdan bale, çocukların fiziksel, zihinsel ve ruhsal gelişimlerine büyük fayda sağlayan bir sanattır.

Bale eğitimleri klasik müzik eşliğinde yapılır. Bu durum çocuğun, müzik kulağının gelişmesine olanak sağlar. Bu sayede de çocuk, müziğe nasıl eşlik etmesi gerektiğini öğrenir.

Bale eğitiminde, vücut çok önemlidir. Bu nedenle bale yapılmadan önce mutlaka esneme hareketleri yapılmalıdır. Aksi durumda kaslar yırtılabilir veya vücutta incinmeler meydana gelebilir. Bale eğitiminde yapılan hareketlerde vücut, uzatılarak çalışılır. Bu durum, çocuğun kas yapısının düzgün bir biçimde gelişmesine yardımcı olur.

Çocuk bale eğitimlerinin, mutlaka çocuk balesi konusunda uzman eğitmenler tarafından yapılması gerekir.

Bale, büyük bir disiplin gerektirir. Bu koşulla birlikte bale eğitimi alan çocuk, öğrendiği disiplini hayatının her alanında uygulamaya başlar.

Çocuklar balede belli masal karakterlerini canlandırırlar. Masallarda ve hikâyelerde yer almak, hayal güçlerinin gelişmesine katkı sağlar.

Bale eğitimi sırasında yapılan vücut hareketleri, içe basma, taban düşüklüğü, hafif omurga eğrilikleri gibi hastalıkların tedavisinde destekleyici rol oynar.

Çocuğun duruşu düzelir, esnek bir vücut yapısı oluşur.

Klasik bale adımlarının belirli bir düzen ve ölçü içerisinde öğrenilmesi, çocuğun el-kol-bacak koordinasyonu kurmasını sağlar.

Bale eğitimi alan çocuk sağlıklı beslenmeyi öğrenir, güçlü bir bünye kazanır, bağışıklık sistemi güçlenir.

Bale eğitimi alan çocuk, özgüven sahibi olur ve hayat boyu kendini çevreye karşı daha iyi ifade eder.